Vprašanje, ali je voda iz pipe pitna, se pogosto pojavlja pri turistih, ki želijo obiskati kakšno tujo deželo in niso povsem prepričani, ali bodo lahko povsod uživali v čisti pitni vodi. Le redko pa se po tem vprašamo doma – kar nekako samoumevno je, da pijemo vodo iz pipe, ne da bi pomislili, kako kvalitetna je v resnici. Res je, da voda iz pipe v praktično vseh kolikor toliko urejenih državah ne povzroča kakšnih opaznih zdravstvenih težav, a filtri za vodo, ki na javnih vodovodih skrbijo za kakovost pitne vode, so daleč od popolnih, kar lahko vpliva na kakovost vode, ki jo dobimo iz pipe.
Kljub temu, da je voda iz pipe povsem pitna in morda nima sumljivega okusa, barve ali vonja, pa lahko na mikroskopskem nivoju vsebuje vsiljivce, katerih v vodi ne želimo. Običajen filter za vodo namreč odstrani le sedimente, ki se zaradi svoje velikosti ne morejo izogniti osnovnemu filtru, kemično sestavo vode pa le malo izboljša.
Poleg velikih usedlin in običajnih nevarnih kemikalij, ki ne pridejo skozi filtre za vodo javnih vodovodov, pa v vodi najdemo številne druge vsiljivce, ki najdejo pot do naše pipe. Mnogi med temi so mikroskopsko majhni, manjši od osnovnega filtra in tako prosto prehajajo skozi. Gre na primer za viruse in bakterije, katerih gotovo ne želimo v pitni vodi. Poleg njih pa voda v javnem vodovodu privzame še mnoge druge snovi, med drugimi tudi radioaktivne elemente, pesticide, azbest in druge nevarne snovi iz okolja. Da bi tem vsiljivcem preprečili pot do domače pipe, moramo sami poskrbeti za kvalitetnejši filter za vodo, ki bo kos tudi takšnim vsiljivcem. Najboljši so molekularni filtri, ki po principu reverzne osmoze skozi filter spustijo le molekule vode, ostale snovi pa nadaljujejo svojo pot v odtok. Takšni vodni filtri so kot nalašč za gospodinjstvo, ki želi imeti vedno na razpolago čisto in kvalitetno pitno vodo.